Informace v titulku tohoto článku může být pro někoho matoucí. Jak je to možné, vždyť podle znamení zvěrokruhu by mělo být Slunce ve znamení Střelce, a to od 23.11. do 21.12. Celá věc má jeden háček a je nutné si uvědomit, rozdíl mezi souhvězdími a znameními.
Na začátek se musíme vrátit do Mezopotámie a to do doby před přibližně 3500 lety. V těchto oblastech Asie byla astronomie na vysoké úrovní a starověcí učenci tehdy rozdělili oblohu podél ekliptiky ( rovina, kde se zdánlivě pohybuje po obloze Slunce) na přibližně dvanáct stejných úseků po 30 stupních. Tyto úseky nazvali znamení a pojmenovali je podle souhvězdí, které se v daném čase nacházelo poblíž. Nutno si uvědomit, že v té době ještě hranice souhvězdí neexistovali a lidé si jen pojmenovali seskupení hvězd. Tehdy ovšem nikdo neznal kývavý pohyb zemské osy, která opíše plášť kužele jednou za cca 26 000 let. Tento pohyb se nazývá precese. Tím pádem se v průběhu let na obloze dost věcí mění. Např. Polárka je dnes na naší obloze výjimečná tím, že ukazuje přímo na sever, to znamená, že zemská osa míří tímto směrem. Ale v minulosti to tak nebylo! Stavitelé pyramid měli jako severní hvězdu Thuban v souhvězdí Draka. A tak se díky precesi také zvolna mění pozice naší centrální hvězdy na hvězdném pozadí. A Slunce, které bylo v prosinci před několika tisící lety ve znamení Střelce je nyní trochu někde jinde.
Postupem času astronomové ustanovili jednotlivá souhvězdí a určili i přesné hranice. Potíž vznikla také tím, že už staří řekové zavedli mezi souhvězdí podél ekliptiky souhvězdí Hadonoše. Takže najednou se Slunce pohybovalo na obloze celkem přes třináct souhvězdí a navíc rozměry jednotlivých souhvězdí jsou rozdílná.
Takže nyní je asi už jasný rozdíl mezi znamením a souhvězdím.
Znamení – s tímto termínem pracuje astrologie – je rovnoměrné rozdělení pásu kolem ekliptiky na dvanáct rovnoměrných dílů, které byly nazvány dle stavu oblohy před cca 3500 lety.
Souhvězdí – s tímto termínem pracuje astronomie, která určuje do stejné oblasti podél ekliptiky rovnou 13 souhvězdí. Oproti dvanácti znamením, je navíc souhvězdí Hadonoše.
A tímto se nám situace vysvětluje. Pokud se například někdo narodí ve znamení Střelce , vůbec to neznamená, že Slunce bylo v době jeho narození v souhvězdí Střelce, ale velmi pravděpodobně v souhvězdí Hadonoše. V průběhu staletí se znamení a souhvězdí výrazně rozešly.
Pokud tedy chceme být přesní, oslavme 1.12. 2023 vstup Slunce do souhvězdí Hadonoše. Přesnější časový okamžik, kdy se střed Slunce posune ze souhvězdí Štíra do souhvězdí Hadonoše je 30.11. 2023 kolem poledne našeho času.
Abychom i Střelcům udělali radost, uveďme, že Slunce do souhvězdí Střelce vstoupí 18.12.2023 , na pár dní se Slunce přeci jen bude současně nacházet v souhvězdí Střelce a znamení Střelce. Ale asi jen 4 dny.