MěsícLetošní začátek léta ozáří Měsíc v úplňku noc zajímavým a nevšedním jasem. Ve dvou nocích, v červnu a červenci, v době úplňku, se Měsíc bude nacházet velmi blízko u Země. V tom případě hovoříme o tzv. superúplňku. Letos to vychází na noc ze 14. na 15. června a ze 13. na 14. července. Budou to úplňkové noci a vzdálenost středů Země a Měsíce bude přibližně 357 000km.

ČD v naší GalaxiiPřed několika dny byl na speciální vědecké konferenci prezentován vůbec první snímek černé díry v centru naší Galaxie. Snímek vytvořili odborníci celosvětového vědeckého týmu ‚Event Horizon Telescope Collaboration‘ na základě dat pořízených globální sítí radioteleskopů sdružených pod hlavičkou EHT.

zatmění MěsíceJediné letošní úplné zatmění Měsíce nastane v ranních hodinách v pondělí dne 16.5. 2022. V České republice proběhne tento úkaz jen nízko nad obzorem a nebude mít dlouhého trvání. Začátek zatmění nastane v 4:27 SELČ pouze 6 stupňů nad obzorem ale už za 47 minut, 5:15 SELČ Měsíc zapadne za obzor. Uvidíme tedy jen začátek tohoto zatmění, a pouze jeho částečnou fázi. Úplné zatmění už od nás pozorovatelné nebude.