zatmění MěsíceJediné letošní úplné zatmění Měsíce nastane v ranních hodinách v pondělí dne 16.5. 2022. V České republice proběhne tento úkaz jen nízko nad obzorem a nebude mít dlouhého trvání. Začátek zatmění nastane v 4:27 SELČ pouze 6 stupňů nad obzorem ale už za 47 minut, 5:15 SELČ Měsíc zapadne za obzor. Uvidíme tedy jen začátek tohoto zatmění, a pouze jeho částečnou fázi. Úplné zatmění už od nás pozorovatelné nebude.

Merkur dráhaTrochu záhadná, nejmenší planeta naší Sluneční soustavy, Merkur začíná kralovat večerní obloze. Podmínky pro její pozorování pouhým okem, se nevyskytují tak často, průměrně dvakrát do roka a nyní, na přelomu dubna a května, se planeta úhlově nejvíce vzdálí od Slunce a my ji budeme moci spatřit pouhým okem. Dokonce se traduje, že Mikuláš Koperník, autor heliocentrického systému, litoval těsně před svou smrtí, že tuto planetu nikdy neviděl.

Lyridy popisO meteorech a meteorických rojích jsme si už v našem astronomickém seriálu několikrát povídali. Dnes si představíme Lyridy.