Průběh zatmění Měsíce a barvy v zemském stínu během úkazu 31. ledna 2018.Autor: Petr Horálek.V noci z neděle na pondělí, tedy 21.1. 2019 se nad naším územím odehraje úplné zatmění Měsíce. Tento úkaz je dobré si prohlédnout i z toho důvodu, že další úplné zatmění nad naší republikou nastane až v roce 2025. Nelitujte tedy brzkého vstávání a nenechte si ujít toto nebeské divadlo, kdy se Měsíc na plnou 1 hodinu a 2 minuty ponoří do zemského stínu. Více na serveru České astronomické společnosti.

Začátek částečného zatmění

4 hod 33 min SEČ

Začátek úplného zatmění

5 hod 41 min  SEČ

Maximální fáze zatmění

6 hod 12 min  SEČ

Konec úplného zatmění

6 hod 43 min  SEČ

Konec částečného zatmění

7 hod 50 min  SEČ

Průběh zatmění Měsíce a barvy v zemském stínu během úkazu 31. ledna 2018.
Autor: Petr Horálek.

PF2019Rok 2019 nám nachystal na začátek hned jednu důležitou astronomickou událost. V tomto roce, kdy si v létě připomeneme kulaté výročí přistání prvních lidí na Měsíci, kdy se před 50-ti lety poprvé člověk procházel po jiném kosmickém tělese, se očekává několik důležitých astronomických milníků. Jeden z nejdůležitějších nás čeká už za několik dní 1. ledna.

V tu dobu sonda New Horizons proletí v bezprostřední blízkosti kolem objektu z Kuiperova pásu s provizorním názvem Ultima Thule. Budeme tak moci spatřit zatím nejvzdálenější těleso naší Sluneční soustavy.