Listopadová obloha, pokud je jasno, nám nabízí zajímavé astronomické události. Kromě jasných planet se můžeme těšit na výrazný meteorický roj Leonid a také je možné, že se na znojemské obloze může objevit polární záře.
Meteorický roj Leonid je jedním z nejvýraznějších a nejčastěji pozorovaných meteorických rojů. Jeho maximum, období, kdy je vidět nejvíce meteorů, má okolo 17. až 18. listopadu. Jeho radiant, tedy místo odkud zdánlivě meteory vylétají, leží v “hřívě” souhvězdí Lva. V noci ze 17. listopadu na 18. listopadu 2023 očekáváme maximum meteorického roje Leonid. Bude šance (bude-li jasno) vidět do 15 meteorů tohoto roje za hodinu. Jde o roj, který je bohatý na extrémně jasné meteory neboli bolidy. Je si připomeňme, že meteory tohoto roje způsobují kousíčky komety 55P/Tempel-Tuttle, které se střetnou s naší atmosférou a rychle v ní shoří. Pak vidíme jev zvaný meteor. Mateřská kometa tohoto roje oběhne kolem Slunce jednou za 33,25 roku. Její další návrat nastane v roce 2031.V roce 1833 bylo pozorováno přes 46 tisíc meteorů za hodinu, což je nejpozoruhodnější pozorování tohoto roje. Pokud se chcete podívat na tento roj, vydejte se ven v noci ze 17. listopadu na 18. listopadu 2023 a hledejte místo s co nejmenším světelným znečištěním. Nejvíce meteorů bude protínat oblohu nad jižním a jihovýchodním obzorem v druhé polovině noci.
Listopadová obloha nabídne pohled na tři jasné planety. Hned po západu Slunce se nad jižním obzorem objevuje planeta Saturn. V pondělí 20.11. 2023 se kousek pod Saturnem objeví Měsíc v první čtvrti a vytvoří spolu ten večer pěkné seskupení. Ale listopadové obloze vládne Jupiter a Venuše. Majestátní Jupiter spatříte po západu Slunce nízko nad východním obzorem a během noci se planeta posunuje po ekliptice na západ. Je vidět celou noc jako velmi jasný objekt. Ale není to nejjasnější objekt listopadových nocí. Tento titul náleží planetě Venuši. Pokud si přivstanete, tak kolem 4 hodiny ráno, ji uvidíte nad jihovýchodním obzorem. V tu dobu se bude Jupiter nacházet přesně na opačné straně, nad západním obzorem.
Začátkem listopadu byla na Českou republikou pozorována polární záře, v podobě červeného rozptýleného světla nad severním obzorem. Sluneční aktivita pozvolna stoupá ve svém 11-ti letém cyklu do maxima, které nastane v roce 2025. A tak je pravděpodobnost pozorování polárních září i nad Znojmem vyšší, než v jiných letech. A do roku 2025 se bude zvyšovat. Slunce chrlí proud částic, tzv. sluneční vítr a ten pak reaguje s magnetickými silokřivkami a proniká do naší atmosféry. Zde se částice srazí s atomem kyslíku nebo dusíku. Předají jim část své energie. Částice atmosféry ovšem nesetrvají v tomto vybuzeném stavu příliš dlouho a přebytečné energie se opět zbaví jednoduše tak, že ji vyzáří v podobě světla o určité barvě (vlnové délce). A tak lze v závislosti na různém fyzikální typu vybuzení pozorovat různé barvy. Nejčastější je barva zelená, ale pokud je proud částic slunečního větru opravdu silný, objevují se i jiné barvy. V nejvyšších vrstvách atmosféry,cca nad 200km vzniká barva červená, nebo oranžová a pak jsou tyto barvy polární záře vidět i v jižních oblastech a také v České republice. Zelená barva vzniká o trochu níže kolem 100 km nad zemským povrchem. Ta už je vidět z našich končin opravdu výjimečně.
Slunce sleduje celá flotila kosmických sond a tak o „silném poryvu“ slunečním větru, tedy lépe řečeno o velké hustotě mraku slunečních částic, který směřuje k Zemi, víme i několik dní, nebo spíš desítky hodin dopředu. Dokonce existují i mobilní aplikace,které kosmické počasí monitorují a zvýšený možný výskyt polárních září hlásí na mobilní telefon. Nebo je možné sledovat astronomické weby a zde se také upozornění na polární záři objevuje. Jak se ukázalo i začátkem listopadu, předpověď na pozorování byla hlášena i na televizních a radiových stanicích. Stačí mít tedy jen štěstí na jasnou oblohu a dobrý výhled na severní obzor, který nebude pře světelný veřejným osvětlením měst a obcí.