Zatmění Měsíce 28 10 23V sobotu 28. října 2028, na státní svátek České republiky, nastane na obloze částečné zatmění Měsíce. Je to jediné zatmění Měsíce v tomto roce a tak by si ho neměl nechat ujít žádný příznivec astronomie.

Zatmění Měsíce nastává vždy, pokud se tři vesmírná tělesa seřadí do jedné přímky. Slunce, jako zdroj světla osvětluje Zemi a za ní tak vzniká kuželovitý stín. Sklon Měsíční dráhy je vůči rovině oběhu Země skloněn o cca 5 stupňů. To má za následek, že Měsíc v době úplňku, kdy se nachází přesně na opačné straně než Slunce, kužel zemského stínu mine. Ovšem dráha našeho souputníka se stáčí, a tak minimálně jednou ročně se Měsíc posune do zemského stínu. Buď se stínu jen lehce dotkne, pak pozorujeme zatmění částečné anebo se ponoří zcela a pak pozorujeme zatmění úplné. Někdy se lze potkat s termínem polostínové zatmění. Vlivem toho, že Země má plynný obal, atmosféru, tak nikdy není zemský stín ostře ohraničen. Kolem zemského stínu tak vzniká i polostín. Když Měsíc vstupuje do polostínu, jeho jas nepatrně poklesne. Okem je tento úkaz velmi málo postřehnutelný ale např.na fotografiích už vynikne lépe. Zemská atmosféra také způsobuje, že tmavá zakrytá část Měsíce zcela „nezmizí z oblohy“, jen získá velmi tmavě červený nádech.

Zatmění 1Letos nastane sice krátké částečné zatmění, kdy zemský stín zakryje jen asi 12,8 % měsíčního disku, ale zase úkaz proběhne večer a bude pozorovatelný v celém průběhu nad jihovýchodním obzorem. Bez polostínové fáze budeme moci zatmění Měsíce pozorovat 1 hodinu a 17 minut.

 

Začátek polostínové fáze 20 hod 01 min SELČ

Začátek částečného zatmění 21 hod 35 min SELČ

Maximální fáze zatmění (12.8 %) 22 hod 14 min SELČ

Konec částečného zatmění 22 hod 52 min SELČ

Konec polostínové fáze 00 hod 26 min SELČ
.

Zatmění 2Pokud se rozhodnete tento jev pozorovat, určitě si všimnete vlevo od Měsíce velmi jasný bod – planetu Jupiter. Zatmění Měsíce můžete pozorovat pouhým okem, kdo si na pomoc vezme malý dalekohled, může se podívat i na Jupiter a jeho 4 jasné měsíce.

V příštím roce nás čeká také jen jedno krátké částečné zatmění a sice 18. září 2024. Na další úplné zatmění se můžeme těšit až v roce 2025, to nastanou dokonce dvě. 14. března 2025 ráno, to neuvidíme celé, Měsíc nám zapadne, ale 7. září 2025 pak nad naším územím konečně proběhne, po 6 letech, úplné zatmění, pozorovatelné v celém jeho průběhu. Naposledy byl tento úkaz pozorován 21. ledna 2019.