Foto: F Espenak 2022V pátek 5. května večer po západu Slunce bude možné pozorovat polostínové zatmění Měsíce. Tento jev není tak výrazný, jako úplné, nebo částečné zatmění, ale i tak stojí za to si ho všimnout.

Jen si krátce připomeneme, jak vlastně vzniká zatmění Měsíce. Naše Země je osvětlována Sluncem, který je plošný zdroj světla. To má za následek skutečnost, že Země vrhá od Slunce stín, ale i slabý polostín.

 

 

Měsíční zatměníÚplné zatmění Měsíce nastává vždy, pokud se tři vesmírná tělesa seřadí do jedné přímky. Slunce, jako zdroj světla osvětluje Zemí a za ní tak vzniká kuželovitý stín a širší kužel polostínu. Sklon Měsíční dráhy je vůči rovině oběhu Země skloněn asi o pět stupňů. To má za následek, že Měsíc v době úplňku, kdy se nachází přesně na opačné straně než Slunce, kužel zemského stínu nebo polostínu mine. Ovšem dráha našeho souputníka se stáčí, a tak se minimálně jednou (většinou dvakrát) ročně Měsíc posune do zemského stínu. Buď se stínu jen lehce dotkne, pak pozorujeme zatmění částečné anebo se ponoří zcela a pak pozorujeme zatmění úplné. Ve zvláštní situaci Měsíc zemský stín mine velmi těsně a zároveň projde polostínovým kuželem. Pak nastane polostínové zatmění Měsíce.

A to se stane v pátek 5.května. Měsíc se v době svého východu už bude nacházet v polostínu Země a bude z horní strany trochu tmavý. A přibližně za hodinu pak kužel polostínu opustí.

5. května vychází Měsíc ve 20 hodin a 18 minut středoevropského letního času a kužel polostínu opustí cca ve 21 hodin a 33 minut . Moc času tedy není.

Pokud budete mít 5. května nerušený výhled na východní obzor a spatříte vycházející Měsíc, možná se vám bude zdát z horní strany poněkud tmavší. Pak vězte, že to není klam, ale skutečný jev a že jste právě pozorovali polostínové zatmění Měsíce. Nutno podotknout, že okem je polostín opravdu obtížně pozorovatelný, ale na fotografiích může být ztemnění jasně patrné.

Měsíc a polostín