Mapa srpen obloha IIBěhem celého měsíce srpna nám budou na noční obloze zářit planety. Saturn, Jupiter, Uran, Mars a Venuše. My se dnes zaměříme na načervenalý Mars, který má letos malé kosmonautické výročí a možná se letos dočkáme i každoročního hoaxu.

Nejdříve se věnujme jasným planetám, Saturnu a Jupiteru. Saturn je vidět nad jihovýchodním obzorem už po západu Slunce a je pozorovatelný celou noc. Už i v malém dalekohledu spatříte jeho krásný prstenec. Jupiter, královská planeta se v srpnu objeví nad východním obzorem už po 22. hodině středoevropského letního času ( dále jen SELČ). Je to jeden z nejjasnějších objektů na obloze a lze ho tak jasně identifikovat. Poslední jasná planeta, Venuše je vidět až těsně před východem Slunce. Uran, který se nachází na obloze vedle Marsu, je velmi slabý, na hranici pozorovatelnosti pouhým okem, ale v oblasti s tmavou oblohou ho lze spatřit i pouhým okem, bez dalekohledu jako nazelenalou hvězdičku.

opozice marsuNás dnes zajímá Mars. V druhé polovině srpna vychází kolem 23 hodin a 30 minut SELČ a je pozorovatelný celou noc jako výrazně červený, jasný objekt. Nutno ovšem podotknout, že v dané oblasti oblohy, konkrétně v souhvězdí Býka, kde se nyní Mars nachází, je ještě jeden načervenalý, jasný objekt. Je jím hlavní hvězda souhvězdí Býka – Aldebaran. Tato hvězda představuje v souhvězdí oko Býka a je vzdálená přibližně 66 světelných let od Země. V souhvězdí Býka jsou tedy nyní dva výrazně červené objekty. Jejich souboj o nejjasnější bod v souhvězdí už nyní vyhrává Mars. A navíc se bude dále zjasňovat až do své opozice 8. prosince. Opozice znamená, že Mars je na obloze přesně naproti Slunci a Země je mezi nimi. A právě kolem období opozice se Mars nejvíce přiblíží Zemi. Letos to bude v prosinci o něco víc jak 81 milionů kilometrů. Nyní se nachází ve vzdálenosti přesahující 154 milionů kilometrů.

Mars Aldebaran a PlejádyV pátek 19. srpna se na ranní obloze setká Mars Aldebaran a Měsíc, pěkně blízko sebe a navíc v jejich blízkosti bude i krásná hvězdokupa Plejády, někdy nazývaná Kuřátka.

V roce 2003 se Mars dostal do opozice v srpnu a byl Zemi velmi blízko, pouhých 56 milionů kilometrů od Země a bylo to jedno z nejtěsnějších přiblížení obou planet. A tehdy patrně vznikl hoax, který se téměř pravidelně opakuje, vždy v srpnu. Tehdy v roce 2003 napsal jeden astronom, že Mars bude v dalekohledu stejně velký, jako Měsíc na pozemské obloze, když se na něj díváme pouhýma očima. Některá media to samozřejmě popletla a psala, že Mars bude na obloze stejně velký jako Měsíc. Tato chyba by se ještě dala pochopit. Z neznámého důvodu se pak ještě několik dalších let, vždy v srpnu, psalo, že Mars bude na obloze jako Měsíc. Není tedy vyloučeno, že se tento hoax opět objeví na internetu a možná i v některých médiích. Takže abychom tomuto předešli, uvádíme, že Mars bude sice jasný, ale pořád to bude objekt velikosti a jasu rovnající se jasným hvězdám na pozemské obloze. I v prosinci, v době letošního největšího přiblížení bude Mars hodně jasný ale pořád jako hvězda!

Mars má letos i kosmonautické výročí. Je to 55 let od bájné mise dvou amerických sond Viking, které pracovaly na povrchu Marsu v letech 1976 -1978 a 25 let od velkolepého návratu na Mars, kdy 4. července v roce 1997 přistála po delší pauze sonda Pathfinder. Od té doby se na Marsu prohání celá skupina sond a vozítek.