Slunce začátkem prosince zapadá kolem 16. hodiny a jelikož se blíží zimní slunovrat, zapadá naše mateřská hvězda na jihozápadě. Tak za půl hodiny po západu Slunce se v tomto místě postupně rozsvítí tři velmi jasné planety. Venuše, Saturn a Jupiter. S pozorováním si musíme pospíšit, neboť celá trojice se nezadržitelně blíží k horizontu a postupně začnou planety zapadat za obzor.

Nejdříve nás patrně upoutá Venuše, která je z nich nejjasnější, ale také je nejníže a zapadne jako první, něco po 18. hodině. Nachází se v souhvězdí Střelce a nyní je cca 57 mil. Km od Země. Naši předkové ve středověku původně tuto planetu nazývali Ctitel, ale poměrně záhy ji nahradilo romantičtější pojmenování – Krasopaní. A může za to učitel národů, J. A. Komenský.

Od Venuše pak budeme postupovat doprava a mírně nahoru. Asi 30 stupňů daleko najdeme druhou jasnou planetu Jupiter. Jako jednoduchá míra nám může pomoci natažená ruka a rozevřená dlaň i prsty. Vzdálenost palce a malíčku pak na obloze vyznačí cca 20 stupňů. Takže pokud vedle palce umístíme Venuši , kousek nad malíčkem levé ruky se bude nacházet hledaná královská planeta Jupiter, v souhvězdí Kozoroha. V prosinci je cca 784 mil. km od Země. Staročeský název planety je Králomoc.

Třetí planeta, Saturn, se nachází přesně uprostřed mezi Venuší a Jupiterem. Tato planeta je z této skupiny vizuálně nejslabší, je nejméně jasná. Také je nejvzdálenější, vzdálenost činí propastných 1567 mil km. Také Saturn se nachází v souhvězdí Kozoroha a jeho staročeský název je Hladolet. Dodnes není jasné proč tento název, neboť Saturn je provázen atributem času a někdy bývá zobrazován jako stařec.

Na Jupiter i Saturn si můžeme vzít dalekohled. Stačí i malý, např. triedr. Už ten nám ukáže čtyři jasné měsíce Jupitera, Io, Europu, Ganymed a Callisto. Saturn se nám pak v malém dalekohledu ukáže i s majestátním prstencem. Navíc se k planetám ve dnech 7.- 8. prosince připojí srpek Měsíce. Bude to velmi fotogenické setkání, které bude možno i fotografovat. Bude stačit i trochu lepší mobil.

Kometa C2021AA pro opravdové astronomické nadšence připravil vesmír jeden mikulášský dárek. Na ranní obloze se objevila kometa s označením C/2021 A1 Leonard a od3 . Do 10. prosince bu mohla být vidět pouhým okem před svítáním nad východním obzorem v souhvězdí Pastevce. Ale předpokladem je tmavá obloha mimo rušivé městské osvětlení. Takže opravdu jen pro vytrvalé a zapálené pozorovatele. Kdo si tedy přivstane a vypraví se do míst s tmavou oblohou, může k nalezení komety využít i přiloženou mapku.

Přejeme tímto krásné zahájení adventního času, ať už ve společnosti jasných planet, nebo tajemné komety.