O Marsu jsme psali poměrně nedávno v souvislosti s přistáním sondy Perseverance. Ta se na povrchy rudé planety činí a na Zemi docházejí opravdu krásné obrázky. Mars můžete spatřit po západu Slunce asi 40 st. vysoko nad západním obzorem. Vlastně v této části oblohy uvidíte dva jasné body, vlevo, trochu níže, září jasná hvězda Aldebaran, hlavní hvězda souhvězdí Býka a v souhvězdí představuje jeho oko . Je to jedna z nejjasnějších hvězd na obloze, má slabě oranžovou barvu a je cca 66 světelných let daleko od Země.

Spolu se dvěma otevřenými hvězdokupami Hyjádami a Plejádami, které také patří do souhvězdí Býka a planetou Mars, pak nyní tvoří velmi fotogenické uskupení různých vesmírných objektů.

Otevřená hvězdokupa je nepravidelné seskupení několika desítek až tisíc hvězd. Hvězdy v otevřené hvězdokupě kolem sebe neobíhají, na to jsou od sebe příliš daleko. Ale tak jak společně vznikly ve stejné mlhovině, pohybují se společně prostorem určitým směrem.

Hvězdokupa Hyjády – nazývané plačící“, jiný výklad uvádí název „prasátka“ - patří mezi starší hvězdokupy je stará 625 mil let ale patří mezi nejbližší otevřené hvězdokupy, je vzdálená jen 153 světelných let. Tvoří ji několik stovek hvězd a nejjasnější hvězdy vytváří písmeno „V“ poblíže hvězdy Aldebaran, která ovšem do hvězdokupy nepatří, je blíže Zemi a proto je i jasnější a na pozadí hvězd hvězdokupy se jen promítá.

Hvězdokupa Plejády – nazývané taky „kuřátka“, nebo „sedm sester“, jsou mladou hvězdokupou, její stáří je 112 mil let a vzdálená je asi 440 mil světelných let. Její hvězdy jsou jasnější a tvoří malý obrazec sedmi, nebo šesti hvězd, ovšem kdo má opravdu dobrý zrak a štěstí na tmavou a průzračnou oblohu, uvidí i 12 a více hvězd.

Obě otevřené hvězdokupy mají i zajímavou mytologickou spojitost. Dle řeckých bájí se jedná o dvě skupiny sester se společným otcem obrem Atlantem. Hyády velmi truchlily nad smrtí svého bratra až společně spáchaly sebevraždu. Proto jejich jméno znamená „plačící“. Starověké civilizace spojovali jejich viditelnost s jarními dešti, kdy déšť znamenal slzy smutných sester.

Plejády představují sedm sester, které prchaly před lovcem Orionem, až se bohové smilovali, proměnili je v holubice a poté umístili na oblohu. V jiných starých civilizacích pak představují skupiny dívek nebo také malá kuřátka. V Japonsku se nazývají Subaru, což je zároveň název japonské automobilky, která má toto seskupení hvězd i ve svém znaku. Až na ulici uvidíte auto této značky, prohlédněte si její logo. Není sice astronomicky přesné, ale i tak je zajímavé, netradiční.

Po setmění si můžete obě hvězdokupy, Aldebaran a Mars prohlédnout na noční obloze. Nejkrásnější bude pohled v malém dalekohledu nebo triedru s velkým zorným polem. A také můžete sledovat, jak se planeta Mars postupně posouvá souhvězdím vzhůru. Přeci jen se nachází v těsné blízkosti Země její pohyb je velmi zřetelný. K pozorování Vám přejeme jasnou a čistou oblohu.

Obrázky byly vytvořené počítačovým planetáriem Stellarium.