Credit NASA       Sonda New Horizons svůj hlavní úkol již splnila. V létě roku 2015 proletěla soustavou trpasličí planety Pluta s jeho několika měsíců. Na Zemi jsme pak mohli vidět úžasné záběry tohoto ledového světa. Po tomto úspěchu se sonda vydala na periferii naší Sluneční soustavy do tzv. Kuiperova pásu, kde se nacházejí malá ledová tělesa pocházející z počátků formování naší hvězdné soustavy. Pro astronomy se tak naskýtá příležitost nahlédnout zpět v čase a podívat se na základní kameny, z kterého vznikl náš hvězdný domov.

           Již v roce 2014, tedy téměř rok před průletem kolem Pluta, byl pro sondu vybrán další cíl cesty. Malé těleso s označením 2014 MU69, které následně dostalo název Ultima Thule. Jedná se o objekt, který je nepravidelného tvaru s rozměrem přibližně 30 km. V roce 2017 ho astronomové pozorovali, když přicházel před vzdálenější hvězdou a pozorování naznačilo, že by se mohlo jednat o protáhlé těleso, nebo dokonce o tělesa dvě, obíhající těsně kolem sebe. V odpoledních hodinách našeho času pak sonda proletí pouze 3500 km nad povrchem tohoto záhadného tělesa, které v tu dobu bude od Slunce vzdálené propastných 6,5 miliard kilometrů.

          Malými astronomickými dalekohledy objekt nejde pozorovat ale na internetových stránkách NASA bude v daný den probíhat interaktivní přenos a večer bychom se mohli dočkat i prvních obrázků. Rok 2019 tedy začíná astronomicky významnou událostí.

 

Odkaz na stránky mise:

http://pluto.jhuapl.edu/