201307040040 MessierZnojemská astronomická společnost pořádá dětský astronomický kroužek ve spolupráci a pod patronací školy na náměstí Republiky. Další setkání členů v tomto školním roce bude v pátek 24.3. 2017 v 18.00 hod. srazem srazem na parkovišti pod znojemskou přehradou, u dřevěného mostu.

Ukončení je plánováno 22.00 hod. 

Na programu bude pozorovací akce -  Messierův maraton. Akci může zhatit jen výjimečně špatné počasí. Více v článku.

m1Je nutné, aby účastnící měli s sebou správné vybavení. Teplé oblečení, lehké pletené rukavice (ruce budou mimo kapes), čepice, nepromokavé, teplé boty (rosa), atd. K dispozici bude vytopená chata, kde se budeme moci ohřát . . . .,ale správné oblečení je základ pozorovacího úspěchu!!! Dále baterku s červeným světlem, pevnou podložku A4 (bude se zapisovat), obyčejnou tužku (nebo radši 2, příp. propisku).
Také nezapomenout na pití a jídlo. Na pozorovacím místě se bude vařit čaj, ale nějaké sladké pití z domu by bylo vhodné. Také bude nutné nějaká sladkost (cukr pomáhá bystrému úsudku a také proti chladu) např. tatranka, sušenky nebo oplatky apod. Určitě rozděláme i venkovní oheň a tak prosíme rodiče, aby dětem přibalili i nějaký ten špekáček nebo klobásku. Chleba, kečup, hořčice budou zajištěny.

Co to vlastně je Messierův maraton?

messier portretCharles Messier byl astronom, který objevoval komety v druhé polovině 18. století. Během své objevitelské činnosti objevil mnoho "mlhavých obláčků", které kometami nebyly a tak sestavil jejich katalog. Dnes víme, že se jedná o hvězdokupy, mlhoviny, galaxie apod..Katalog, který nese jeho jméno, tedy Messierův katalog, zahrnuje 110 objektů a časem vznikla jedna zajímavá tradice mezi astronomy. Jedná se o pozorování co možná největšího množství objektů během jediné noci. Nejlepší podmínky nastávají vždy v březnu a dubnu. To se během noci na nebi opravdu objeví všechny vesmírná uskupení Messierova katalogu. Není to ovšem tak jednoduché, jak se na první pohled zdá. Pozorovatel musí mít připravený seznam objektů, tak jak se budou během noci objevovat na obloze, musí mít dalekohled, nebo ještě lépe více dalekohledů, protože  různé objekty je lépe pozorovat různými přístroji.

A v neposlední řadě je nutné mít dokonalý časový plán zahrnující odpočinek a jídlo. I tento zdánlivě bezvýznamný pozorovací aspekt má velký vliv na konečný výsledek - pozorování co největšího počtu objektů Messierova katalogu.

Náš astronomický kroužek se připravuje na absolvování tohoto maratonu, byť ve zkrácené formě.

Dětský astronomický kroužek probíhá jednou za 14 dní vždy v pátek od 17.00, 18.00, nebo 19.00 hod. Ukončení je dle počasí . . . Mimo tento pevný termín jsou organizovány pozorování noční i denní oblohy, které jsou vyhlašovány samostatně, dle počasí. Zveme všechny zájemce z řad dětí mezi nás. V případě zájmu prosíme o vyplnění přihlášky a její zaslání zpět na poštovní, nebo mailovou adresu v záhlaví.

Na činnost kroužku i na jinou otázku ohledně astronomie Vám rádi odpovíme i telefonicky na níže uvedených spojeních.

Ing. Radek Dřevěný, předseda ZNAS; mob. 603 852 712, e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Ing. Luděk Chromík, člen vedení, org. tábora; mob. 724 302 667, e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.