Na astronomickém nebi se chystá ojedinělé a zajímavé představení, které lze pozorovat pouze „jednou za život“. Je předpovězen výbuch novy T CrB a bude vidět pouhým okem! Na nebi tak zazáří „nová“ hvězda.
Že se hvězdy občas výrazně zjasní se ví už od starověku. Většinou se jedná o vybuchující hvězdy a exploze mají různé příčiny. Mezi nejznámější patří výbuch novy. V tomto případě na to musí být hvězdy dvě. Je všeobecně známo, že hvězdy žijí v párech, jako dvojhvězdy nebo i vícenásobné soustavy. Výbuch novu je jev, kdy kolem sebe v dvojhvězdném systému obíhají dvě hvězdy, bílý trpaslík a červený obr.
Bílý trpaslík je velmi malá, ale velmi hustá a na konci svého vývoje. Ztratila většinu své hmoty a zůstalo jen velmi husté a malé jádro. Jedná se o hvězdy velikosti naší Země ale hmotnost srovnatelnou s hmotností našeho Slunce. Hvězda má nepředstavitelnou hustotu a tyto hvězdy se nazývají bílí trpaslíci. I naše Slunce se stane na konci svého života za přibližně 5 miliard let bílým trpaslíkem.
Červený obr je naopak velmi velká a hmotná hvězda, která ztrácí hmotu bouřlivými procesy svého hvězdného větru.
Pak už jen záleží na tom, aby byly splněny různé astrofyzikální podmínky a hvězdný obr pak v této dvojhvězdné soustavě vyvrhuje hmotu a ta přetéká na blízkého bílého trpaslíka ,kde se ukládá na jeho povrchu. Když je té hmoty opravdu příliš a dojde k překročení určitého kritického množství, nastane mohutný výbuch podobného mechanismu jako termonukleární bomba, jen ta hvězdná exploze je mnohem větší než jakákoliv bomba stvořená lidmi. Obě hvězdy ovšem výbuch přečkají a situace se po nějakém čase může opakovat. Pak se hvězdný systém nazývá rekurentní nova a to je případ naší hvězdy s označením T CrB.
Hvězdný systém T CrB se nachází v souhvězdí Severní koruny, latinsky Corona Borealis, a to se nachází mezi souhvězdím Pastevce a Herkula. Na jaře a v létě je souhvězdí velmi dobře vidět. T CrB a je asi 3000 světelných let daleko. Znamená to, že světlu trvá 3000 let, než doletí k Zemi. Hvězda ( ve skutečnosti dvojhvězda) je vidět jako jeden světlý bod už v malém dalekohledu. Ale jednou za 75 - 80 let výrazně zjasní, dojde k výbuchu novy a pak je na pár dní vidět jako nejjasnější hvězda v souhvězdí Severní koruny s hvězdnou velikostí až 2 magnitudy. V minulosti jsou známé zjasnění hvězdy nejméně od roku 1217 a naposledy se nám exploze ukázala v roce 1866 a 1946. Hvězdu astronomové sledují a ona se už začíná chovat podezřele a tak je velmi vysoká pravděpodobnost dalšího výbuchu novy. Astronomové ho předpokládají mezi dubnem a zářím roku 2024! V podstatě každým dnem. Až to nastane na nebi zazáří nová hvězda. Ovšem za pár dní zase rychle její jasnost poklesne, ale i tak bude zhruba týden na to se podívat na toto zajímavé astronomické divadlo. Vidět explodující hvězdu pouhým okem se člověku opravdu poštěstí jedenkrát za život. Nenechme si to ujít, exploze bude určitě velmi mediálně sledovaná a je třeba být připravený. Už nyní si můžete pomocí mapek souhvězdí na nebi najít a sledovat danou oblast, kde se nova objeví. Snad nebudeme čekat moc dlouho.