MěsícV srpnu nám náš nejbližší kosmický soused předvede dva zajímavé úkazy, superúplněk a Modrý Měsíc.

Jen si zopakujeme, že Měsíc obíhá naši Zemi po eliptické dráze, která je navíc skloněna o cca 5 stupňů vůči oběhu Země kolem Slunce. Navíc se jeho dráha během roku stáčí. Průměrná vzdálenost Země a Měsíce je 384 401 km, myšleno vzdálenosti středů obou těles. Vlivem eliptické a skloněné dráhy našeho vesmírného souseda se pak může k Zemi Měsíc přiblížit na 356 400km, pak se nachází v tzv. přízemí (odborně „perigeum“) a nejvíce se může vzdálit až na vzdálenost 406 700km. Pak se nachází v odzemí (odborně „apogeum“)

Termín superúplněk se používá pro označení úplňku Měsíce, pokud se tento nachází blíže než 360 000 km. Toto označení ovšem nepochází od astronoma, ale od astrologa. Richard Nolle jej jako první použil v roce 1979 a jako hranici pro toto označení stanovil vzdálenost 360 000 km. Proč určil právě tuto vzdálenost se už nedozvíme. Tento astrologický termín se vžil do podvědomí a nyní jej používají i astronomové.

Jak to se vzdálenostmi bude letos v srpnu v roce 2023? Úplněk nastává v úterý 1. srpna ve 20:32 SELČ (středoevropského letního času). Nad naším územím ovšem Měsíc vyjde až ve 22:06 SELČ. I tak bude východ Měsíce náramná podívaná. Jeho vzdálenost od Země bude v tu dobu něco málo přes 357 307 km. Nastane tedy superúplněk. Měsíc v tu dobu bude opravdu větší než obvykle, až o 14% a taky bude jasnější až o 30% procent, že v období, kdy je při úplňku v odzemí. Pro astrofotografy pak nastává zajímavá možnost pořídít zajímavé scenérie s velkým Měsícem, případně provést srovnání jeho velikosti s „obyčejným“ úplňkem.

ManInMoon Caxete 2770A to není všechno. Vlivem eliptické dráhy Měsíce a jeho stáčení a faktu, že oběžná dráha Měsíce kolem Země činí 29,53 dne, může někdy nastat situace, že v jednom kalendářním měsíci nastanou dva úplňky!!! A přesně toto se stane letos v srpnu. První úplněk nastane v úterý 1. srpna a další úplněk nastane v noci ze středy 30. srpna na 31. srpna ve 3:36 SELČ.
A pokud nastane v jednom měsíci dva úplňky, ten druhý se nazývá Modrý úplněk, nebo také Modrý Měsíc. S barvou našeho vesmírného souseda to ovšem nemá nic společného. Ta bude pořád stejná. Označen pochází z anglického úsloví „once in a blue moon“, u nás spíše používáme termín „ jednou za uherský rok“.
Na závěr jen uvedeme, že i druhý srpnový úplněk bude superúplněk! Vzdálenost bude ještě o něco menší, přesněji, půl dne před úplňkem bude vzdálenost nejmenší – 357 185 km.

V srpnu 2023 tedy nastanou superúplňky dokonce dva a ten druhý ještě ke všemu modrý.