Venuše a Jupiter 1.3. 2023
AKTUALIZOVÁNO 27.2. 2023

Na přelomu měsíce února a března nám dvě planety naší Sluneční soustavy předvedou na obloze zajímavý tanec. Budou velmi blízko sebe a bude je možno pozorovat v jednom zorném poli při pohledu v dalekohledu.

Venuše a Jupiter Okulár

 Juoiter a Venuše nad Kraví horou26.2.2023 Velké

Jupiter a VenušeZdánlivé přiblížení nebeských těles na pozemské obloze se nazývá odborně konjukce.
Pomalu se blíží jaro, dny se prodlužují a také už se ve větší míře objevují jasné dny a hlavně noci. Po zatažené zimě začínají hvězdy na nebi konečně po dlouhé době zářit. A pokud v těchto dnech pohlédnete po západu Slunce na jihozápadní obzor, nemůžete si nevšimnout dvou jasných hvězd jakoby nad sebou. Jsou opravdu hodně jasné a jsou vidět i na světlé soumrakové obloze. Jedná se o dvě planety, Jupiter a Venuše. A pokud použijeme staročeské názvy planet jsou to Králomoc a Krasopaní. Takže bychom správně měli nadpis našeho článku opravit . . . Když planety tančí . . .

Jupiter se nyní nachází výše na obloze a postupně bude během několika dní klesat a zmenšovat svoji jasnost. Naopak Venuše bude velice rychle stoupat, a navíc bude stále jasnější. Je to dané tím, že Venuše je Zemi podstatně blíže. Nejblíže budou vedle sebe ve čtvrtek 2.3. 2023 to se přiblíží na půl obloukového stupně a budou vidět v dalekohledu vedle sebe v jednom zorném poli! Budeme moci naráz pozorovat srpek Venuše, oblačné pásy na Jupiteru a jeho měsíce! Výjimečný úkaz.

Jupiter a Venuše detailJako předehru ovšem můžeme vzít přiblížení Venuše a Jupiteru ve středu 22.2. 2023. To sice budou planety ještě nějaký kousek od sebe, přesněji řečeno 7 obloukových stupňů ale mezi nimi se ten večer objeví tenký srpek Měsíce s krásným popelavým svitem. Tento jev se objevuje jen pokud má Měsíc malou fázi, je tedy vidět velmi tenký srpek a slabě svítí i neosvětlená část Měsíce. Sluncem osvícená Země totiž odráží část světla k Měsíci, které pak osvětluje jeho temnou (neosvětlenou) část.

Naše astronomická společnost zve zájemce o astronomické pozorování úkazu na veřejné pozorování. Budeme s několika dalekohledy pozorovat konjunkci planet a Měsíce ve středu 22.2 2023 i úkazu nejbližšího přiblížení planet Jupiteru a Venuše, a to buď ve středu 1.3. 2023 anebo ve čtvrtek 2.3. 2023, podle toho na jaký den bude předpověď jasné oblohy lepší. Ve všech případech plánujeme začátek pozorování na 18.00 hodinu v lokalitě tzv. Na Káře ve starém městě, jak končí ul. Tkalcovská a přechází v pozorovací ochoz.

stellarium 015
Na stránkách Znojemské astronomické společnosti pak přesný den a hodinu upřesníme dle počasí. 

Plánované máísto pozorování - Na Káře - místo pozorování