Logo mise ArtemisTak trochu stranou mediálního zájmu se chystá letošní vrchol kosmonautické sezony – start mise Artemis I. Jde o první krok k návratu lidstva na Měsíc, v podobě nepilotovaného prvního letu. V dalších letech už budou v kosmické sondě sedět lidé a také se na rok 2025 plánuje přistání kosmonautů na Měsíc.

Náš nejbližší kosmický soused lákal lidstvo od nepaměti. Zásadně ovlivňuje život na Zemi a tak není divu, že se stal terčem i kosmického výzkumu. Jakmile se zvládly kosmické technologie, tak se v  60. letech minulého století vydala k Měsíci vydala řada kosmických sond. Pravdou je, že tehdy byla hlavním motorem výzkumu Měsíce studená válka v této oblasti a závody SSSR a Apollo program.svgUSA o to, kdo bude na Měsíci první. Z počátku kosmického výzkumu byla patrná dominance Sovětského Svazu, ale první na Měsíci chodili Američané. Od misí Apollo, které vrcholily v letech 1969-1972 v podobě několikanásobného přistání astronautů na povrchu Měsíce, už ovšem uplynulo 50 let V dubnu 1972 se procházela poslední posádka mise Apolla 17 a od té doby se zájem o pilotované lety k tomuto kosmickému tělesu postupně vytrácel.

V 21. století začaly k Měsíci létat automatické sondy a do výzkumu se zapojily i další státy, např. Čína a Indie. Americká mise Artemis má za cíl vrátit astronauty na jeho povrch a zřídit na jeho oběžné dráze stálou základnu s názvem Gateway. A nezůstane jen u toho. Program této mise je přípravou na další cíl a tím jen planeta Mars. Snad tedy nastává nová éra kosmického programu.

Program Artemis je pojmenován po bohyni Artemis, která byla bohyně lovu a zároveň bohyní Měsíce. Jejím bratrem, dvojčetem byl bůh Apollon. Lze tedy spatřit jasnou analogii mezi misemi Apollo a Artemis, kdy současná mise je jakýmsi pokračováním kosmických pilotovaných letů z minulého století. Také se volbou bohyně Artemis hodlá zdůraznit skutečnost, že zatímco v misích Apollo byli pouze muži, nyní se mají vydat k Měsíci i ženy.

 Artemis 1 SLSV pondělí 29.8.2022 na 14:33 SELČ (středoevropský letní čas) je plánován start mise Artemis I. Nosná raketa SLS ponese na své špici kosmickou loď Orion. Jedná se o automatickou misi bez lidské posádky. Jejím cílem je otestování lodi Orion s testovací figurínou a všech aspektů letu na Měsíc a hlavně zpět, včetně přistání do Tichého oceánu. Jako sekundární náklad raketa ponese 10 malých sond, které se nazývají Cubesaty. Jsou to malé sondy, tvaru krychle o velikosti hrany 10 cm. Všechny se dopraví k Měsíci, kde budou provádět různá měření.

Pokud půjde tedy vše hladce start nebude odložen, např. pro špatné povětrnostní podmínky, tak se v pondělí 29.8. 2022 zahájí nová éra kosmonautiky. Raketa SLS vynese na nízkou oběžnou dráhu loď Orion se servisním modulem. Následně se znova zapálí motory a kosmická loď se vydá k Měsíci, kde po cca 6 dnech vstoupí na retrográdní (dráha proti směru rotace tělesa) oběžnou dráhu, kde zůstane několik dní. Pokud půjde vše podle plánu přistání je předběžně plánováno na 22.10.2022, kdy loď Orion na padácích přistane do tichého oceánu.

Na internetu a v médiích bude možné sledovat celý průběh mise a tak můžeme být přítomni těmto historickým chvílím. Doufejme, že nás čeká nová éra pilotovaných letů do vesmíru.

artemis i dráha

 Odkazy: NASA:  https://www.nasa.gov/artemis-1

Komentovaný start - živý přenos v češtině - Kosmonautix.cz

https://kosmonautix.cz/2022/08/zive-a-cesky-nejocekavanejsi-start-roku-to-je-artemis-i/

nebo  https://www.mall.tv/vesmirne-starty/start-sls-artemis-i-29-8-14-33